[VAZGEÇ]

[VAZGEÇ]

REKLAM

Haberler

REKLAM

Koç Sivas kömür sahasından çekildi     << Geri Dön


Koç Grubu şirketlerinden Demir Export, ruhsatı Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait olan, 20 yıldır işlettiği Sivas-Kangal Kalburçayırı kömür sahasını terk ediyor. Demir Export, sözleşmenin bitimi nedeniyle yapılan yeni ihaleye teklif vermedi. 29 şirketin şartname aldığı ihaleye 9 şirket teklif verirken 1 şirket teşekkür mektubu vermeyi tercih etti. İhaleyi kazanan ve sahayı Kangal Termik Santrali için 9 yıl işletecek şirketin bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

EÜAŞ'ın, Sivas Kangal'da bulunan kömürün çıkarılması ve Kangal Termik Santrali'ne 1.100 teslim işi ihalesi yapıldı. Halen sahayı işleten Demir Export ihaleye katılmazken, 10 şirket tekliflerini komisyona sundu. YSE Yapı-Çelikler, Fernas, Özerdemler-Yılmazlar, Özkar-Özdoğan-Tarhan, Koçoğlu-Özdoğanlar-Söğüt İn, Öz-Eser-Özgün yapı-Bayburt-Elitbay, Ünal Akpınar İnşaat, Aksu-Özdoğu, Çiftay-Koseoğlu iş ortaklıkları ve Turkuaz Grubu ihaleye katıldı. Bunlardan Turkuaz teşekkür mektubu verdi. Kalan 9 şirketten ihaleye en yüksek teklif 1 milyar 25 milyon lira ile Çiftay-Köseoğlu ortaklığından geldi. En düşük teklif 636 milyon lira ile YSE Yapı-Çelikler İş ortaklığının oldu.

EÜAŞ'a ait ruhsat sahasındaki Kangal Kalburçayırı kömür sahalarının işletilmesi ihalesini Koç Holding bünyesindeki Demir Export 1989'da kazanmış ve aynı yıl üretime başlamıştı. Aradan geçen süre içerisinde ikili protokollerle uzatılan sözleşme, nihai sözleşmenin bittiği Eylül 2009 itibarıyla da 2+2 yıl opsiyonlu olmak üzere 4 yılık bir uzatma daha yapılmıştı. EÜAŞ, karara paralel Ocak 2010'da yıllık 7 bin ton kömür üretim kapasiteli İşletme ve Termik Santral kömür park sahasının işletmesi için ihaleye çıktı. İhale ilk olarak 8 Temmuz'a, sonrasında da 27 Temmuz'a ertelenmişti. Önceki gün yapılan ihalede yatırımcıların teklif zarfları açıldı. Dokuz yıl süre ile yapılacak iş kapsamında 60,5 milyon ton kömür çıkarılıp Kangal kömür santraline taşınacak. Sahayı işleten Demir Export ton başına 22 lira alıyordu.

KANGAL KALBURÇAYIRI KÖMÜR İHALESİNE 10 FİRMA KATILDI

YSE Yapı-Çelikler 636 Milyon TL

Fernas 804 Milyon TL

Özerdemler-Yılmazlar M. 822 Milyon TL

Özkar-Özdoğan-Tarhan M. 871 Milyon TL

Koçoğlu AŞ-Özdoğanlar-Söğüt İn. 881 Milyon TL

Özeser-Özgün Yapı Bayburt-Elitbay İnşaat 937 Milyon TL

Ünal Akpınar İnşaat 968 Milyon TL

Aksu-Özdoğu İnşaat 1.021 Milyon TL

Çiftay-Köseoğlu 1.025 Milyon TL

Turkuaz Grup (Teşekkür mektubu)

ZAMAN
 Diğer Haberler